Çözüm: iTunes Mobile Application Support Hatası (Windows Error 2)

Merhabalar. Bu yazımda sizlere geçenlerde karşılaştığım ve çözmek için neredeyse bütün günümü harcadığım bir hatanın çözümünü anlatmaya çalışacağım.

Hataya genelde karşılaştığımız yer iTunes’u bilgisayarımız üzerinden güncellerken karşımıza çıkıyor. Zaten adı da iTunes Mobile Application Support hatası, nam-ı diğer Windows Error 2. Hatanın temel sebebi pc’mizde kullandığımız portların iPhone, iPod gibi cihazlarımızı tanımaması. Yani iTunes’u güncellediğimiz sırada yüklediğimiz driver bu portun kullanılmasını devre dışı bırakıyor. Güncelleyeyim derken eline yüzüne bulaştırıyor yada windows bu hizmeti çalıştıramıyor. Elektronikteki seri haberleşme mantığını anlamanın faydalarını günlük hayatta gelin hep birlikte görelim.

Gelelim çözümümüze.
Arkadaşlar sayfalarca dolaştım, bir sürü Apple forumu gezdim fakat tam olarak çözümle alakalı elle tutulur bir veriye ulaşamadım. Yani bu sorunu çözmek için tek yapabileceğiniz şey deneme yanılma yöntemiyle ortadan kaldırmak.

1- Öncelikle Apple Mobile Device hizmeti yüklü olduğu halde çalışmıyor olabilir. Bunu kontrol etmek veya başlatmak için yapmanız gereken bilgisayarınızdan hizmetler sekmesine girmeniz. Windows 8 kullanıyorsanız metro arayüzünde “yerel hizmetler” diye aratarak bulabilirsiniz. Karşınıza şöyle bir sayfa gelmesi lazım.
umitbulut-amd
Ardından hizmet çalışmıyorsa başlata basın. Aşağıdaki gibi iki farklı hata almıyorsanız probleminiz çözülmüştür. Geçmiş olsun. Hata varsa bir sonraki adıma geçin.
amd
“Windows Apple Mobile Device Service hizmetini başlatamamış.”

umitbulutamd

2- “Apple Application Support was not found.” Böyle bir hata alıyorsanız driver’ı manuel olarak yüklemeyi deneyelim. Bunun için Apple sayfasına gidip gerekli adımları tamamlayınız. Driver’ı yükledikten sonra bilgisayarınızı tekrar başlatmayı ihmal etmeyin. Olmadıysa bir sonraki adıma geçelim.

3- Apple’ın yönlendirdiği gibi bütün programları uninstall edip tekrar deneyin. Muhtemelen olmayacak fakat denemekte fayda var.

4- Sonuncu ve en garanti yöntem ise bilgisayarınıza uygun olan eski bir iTunes sürümünü yüklemek. Öncelikle bütün Apple hizmetlerini kaldırın. Ardından şu sayfadan işletim sisteminize uygun x32 yada x64’e göre bir versiyon indirip kurun. Ve ihtiyacınız olmadığı sürece güncellemeyin! 🙂

Umarım hatayı kaldırabilmişsinizdir. Deneyimlerinizi aşağıdan yorum olarak belirtmeyi ihmal etmeyin. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, kendinize iyi bakın. 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *