Van Gogh Hakkında Bilinmeyenler

Merhabalar. Bu yazımda sizlere geçenlerde okumuş olduğum bir yazı üzerine, değeri sonradan anlaşılan ressam Vincent van Gogh yanlış bildiğimiz ve bilmemizin faydalı olacağına, dersler çıkarabileceğimiz bir şeyler karalamaya karar verdim. Yorumları sona saklamaya karar verdim, önce öğrenelim, sonra yorumlayalım.

1. Vincent van Gogh 30 Mart, 1853’te Hollanda’da doğdu. İsmini büyükbabası ve doğumundan bir yıl önce ölü doğan kardeşinden aldı.

2.Van Gogh ilk resmini yaptığı zaman 27 yaşındaydı.

3. Resme başladığı zaman model olarak genelde köylüleri kullandı. Sonradan manzara, çiçek ve kendisini çizmeye başladı. Bunun sebebi modellere para veremeyecek kadar fakir olmasından dolayıydı.

4. Van Gogh kronik nörolojik bir hastalık olan temporal lob epilepsisi denilen bir epilepsi hastalığı dolayısıyla acı çekti. Bu hastalık sebebiyle krizler zamansız oluyor ve kendini tekrarlıyordu.

5. Bir ressam için 10 yıl gibi bir kısa zaman aralığında Van Gogh yaklaşık 900 tane resim çizmiş.

6. Krizlerinin birisi sırasında Van Gogh, arkadaşı Paul Gauguin’e bir jiletle saldırmaya çalıştı. Ve bunun sonucunda Vincent kendi kulağının bir kısmını kesti. Söylenildiğinin aksine kulağının hepsini kesmedi. Ve bunu yaparken kendinde olduğu belirsiz.

7. Van Gogh en ünlü eseri Yıldızlı Gece’yi (The Starry Night) Fransa’da ki Saint-Remy-de-Provence akıl hastanesinde çizmiş.

8. Vincent Van Gogh ile matematik arasında büyük bir ilişki var! Evet, yanlış okumadınız. Görsel olarak kullandığı teknik ileri derecede karmaşık ve hala çözülemeyen bir kaç matematik ilkesine dayanıyor. Bu görsel tarzda çıkan eserlerinin çoğu hayatında geçirdiği kaotik zamanlardan kalmaymış.

9. Vincent 37 yaşındayken Fransa’nın Auvers kentinde silahla intihar ettikten iki gün sonra öldü. Öldüğü zaman kardeşi Theo yanındaymış. Son sözleri “La tristesse durera toujours” olmuş. Yani “Mutsuzluk sonsuza kadar sürecek(the sadness will last forever)”.

10. Vincent hayatında sadece bir tane resim satabilmiş. Ünlü olması öldükten sonra gerçekleşmiştir.

Pekala, o zaman ilk olarak bu ünlü ressamın aramızda olmasını kutluyoruz/kutladık geçtiğimiz günlerde. O zaman hayatından ne gibi dersler çıkarmalıyız? Burası kişisel gelişim sayfası veya sözleri değil. Bir kaç gündür bunu düşünüyorum ve üzerine bir takım şeyler söylemek istiyorum. Lütfen sizde bunu yapın. Okumakla bir şeyler değişmiyor. Üzerine kafa yormak lazım. Benim çıkardığım iki temel ders aşağıdaki gibi.
-Bir şeyleri öğrenmek, denemek için asla geç değildir. Kim bilirdi ki ünlü ressamın ilk resmini 27 yaşında çizdiğini? Late bloomers dediğimiz olaydan ilham alabiliriz.
-Hayatta karşılaştığımız zorlukların sonunda elde edebileceğimiz güzel sonuçlar olabilir. Karamsarlığa kapılmamalıyız.

Mutluluklar yakındır.

Sizde yazıyı beğendiyseniz paylaşabilir, değerli görüşlerinizi aşağıdan yazabilirsiniz.

Kaynak: http://ed.ted.com/lessons/the-unexpected-math-behind-van-gogh-s-starry-night-natalya-st-clair
Animasyonlar: http://www.aviofer.com/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *