Yaz Okulu Deneyimim

Herkese merhabalar.
Uzun süredir beklettiğim blog yazılarıma artık başlıyorum. Bu yazımda ise geçen yaz deneyimimden bahsedeceğim; yaz okulu!  Elde ettiğim deneyimleri ve kazanımları elimden geldiğince size anlatmaya çalışacağım.

Şimdi yaz okulu nedir, neden yapılır bunları bilmeyen okuyucularımıza açıklayarak başlayayım. Yaz okulu eğitim-öğretim dönemi içinde başarısız olunan dersleri geçebilmek yada istenilen dersleri yükseltebilmek için, belirli sayıda ders kredisi alabildiğiniz bir dönemdir. Çeşitli üniversitelerde uygulanma şekli farklı olsa da işleniş bakımından aynıdır. Belirli dersleri seçer bunun karşılığında dersi aldığınız üniversiteye harcınızı yatırır ve derslere girersiniz. Şimdi ben kendi deneyimlerimi az çok size aktarmaya çalışacağım.

Yaz okulu. Evet, ilk başlarda bu kelimeden bende korktum. Tek başıma bütün bir yazı geçirmek, dönemin ramazanın ortasında başlaması, yaklaşık üç-dört ayda işlediğin dersleri bir buçuk ayda bitirmek, bütün gün okulda olmak beni biraz sıkıntıya soktu tabii. Fakat geleceğimi düşündüğüm ve okulumu uzatmak istemediğim için alttan kalan derslerimden üç tanesini almaya karar verdim. Bunlar Devre Analizi 1, Devre Analizi 2 ve Diferansiyel Denklemler dersleriydi.
Ramazanda derslere gitmek aslında beklediğim kadar zor olmadı. Sahura uyanamayacağımı bildiğim için sahura kadar uyanık kalıyor ve sahur yaptıktan sonra uyuyordum. Haftanın bütün günleri dersim vardı ve sabahları başlayan derslerin daha verimli olduğunu kesinlikle söyleyebilirim. Bunun nedenlerine bir kaç şey ekleyebilirim fakat inanç ve etkilerini herkesin kendisine bırakıyorum. Yaz okulunda en zorlandığım nokta oruçlu olmayan kişilerin hiç bir şekilde bunu saklamaya, daha doğrusu oruçlu olanlara saygı göstermemesi oldu. İki haftalık dilimde en çok zorlandığım kısım bu sanırım. Soğukkanlı daha doğrusu bu koşullarda sıcakkanlı olduğum için sıcaklar çok ekstrem seviyelerde olmadığı sürece beni çok etkilemediğini söyleyebilirim. Fakat yaz okulu yapacak kişilerin sıcaklık etkenini de göz önüne almaları gerekiyor. Bazen bunaltıcı derecede sıcak olabiliyor ve arkadaşlarınız denizde yada yurt dışında iken derse girmenin zorluğuna katlanacaksınız.

Yaz okulunun bana en büyük katkısı iki yıldır üniversite hayatımda ne kadar yavaş ilerlediğimi fark etmemi sağlaması. Yani karşımdaki hocam bir saatte bir konuyu bitirirken, dönem içinde aynı konuya iki hafta ve onlarca saat ayırmış olmamızın zıtlığını gördüm. Dersleri bir bütün olarak görebilmem ders çalışmamı ve kavramamı kolaylaştırdı. Bunun yanında en önemlisi üniversitede derslerin öğrenciye hiç bir şey katmadığını deneyimlememe sebep oldu. Üniversiteye geldiğim ilk yıl, Malzeme Bilgisi dersimize giren, çok sevdiğim hocam, Mustafa Merdan şöyle demişti;
“Şimdi birinci sınıfsınız, üniversiteye yeni geldiniz. Hiç bir şey bilmiyorsunuz. Mezun olacaksınız. Yine hiç bir şey bilmeden mezun olacaksınız.” 
Nitekim çok haklı olduğunu görüyorum. Arkamdaki iki yıla baktığım zaman elimde bir kaç iyi arkadaş ve  hocalardan başka bana teknik olarak verebildiği bir şey yok. Bir şey istiyorsanız onu gidip kendiniz alacaksınız. Yanınızdakilerin gelmesi yada size vermesini beklerseniz, sakallarınız beyazlar yine de onu alamazsınız.

Ramazan bayramından sonraki hafta vizelerimizi ve ondan bir-iki hafta sonra final sınavlarımızı olduk. Devre Analizi dersleri elektronik haberleşme, elektrik-elektronik ve bilgisayar mühendisliğiyle ortak olduğu için iki dersten de yaklaşık 200 kişi vardı. Diferansiyel denklemler dersini ise sadece kendi bölümümden aldım. Bu dersi alanların sayısı ise 50’ye yakındı.

Bütün yazımı verdiğim ve tatilime mal olan yaz okulu sonrasında iki dersten geçtim ve bir dersten yeterli olmadığımı ve seneye alacağımı öğrenmiş oldum, yukarıda elde ettiklerimin yanında. Elbette bunun dışında yazmadığım şeyler olmuştur. Benden şimdilik bu kadar.

Sizde aşağıda yorum sekmesinden ne düşündüğünüzü, merak ettiklerinizi yazabilirsiniz, elimden geldiğince cevap vermeye çalışırım. 🙂

Herkese iyi günler, sonraki yazımda görüşmek üzere!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *